Oto cztery mity dotyczące wychodzenia z długów, które warto znać:
1. Mit: Wychodzenie z długów to kwestia silnej woli
Fakt: Każdy, niezależnie od statusu finansowego, może skutecznie zarządzać swoimi długami i dążyć do ich spłaty do pewnego, granicznego poziomu zadłużenia.
Kluczem jest odpowiednie planowanie, budżetowanie i konsekwencja w podejmowaniu działań aby po spłacie comiesięcznych rat pozostało wystarczająco środków na codzienne życie i na pokrycie ewentualnego ryzyka wzrostu stóp procentowych. Po przekroczeniu tej linii, samodzielne wyjście z zaciskającej się pętli zadłużenia najczęściej nie jest już możliwe.
Niestety w momencie, gdy długi są już wymagalne, bardzo obciąża ich spłatę koszt odsetkowy. Niespłacone w terminie zobowiązania klasyfikują dłużnika jako ryzykownego, a więc rośnie koszt jego zadłużenia, ponieważ rośnie ryzyko jego niewypłacalności.
Do wysokich odsetek należy doliczyć koszty egzekucji, a więc koszty sądowe, koszty zastępstwa prawnego, koszty komornika. Są to kwoty znaczące, mogące sprawić, że w ostatecznym rozrachunku, aby płacona rata upłacała należność główną musi ona wzrosnąć nawet dwukrotnie w porównaniu do pierwotnej wysokości.
Odpowiednie planowanie – w naszej ocenie samodzielne wyjście z długów, jest niezwykle trudne bez gruntownej reorganizacji dotychczasowego życia dłużnika. Wymagana będzie ogromna samodyscyplina, zaplanowanie działań oraz gruntowna analiza przychodów i wydatków i możliwości ich zmiany.
Najczęściej jednak niezbędna jest pomoc doradcy restrukturyzacyjnego.
2. Mit: Konsolidacja długów prowadzi do powiększania się zadłużenia.
Fakt: Konsolidacja długów może być korzystnym rozwiązaniem, gdy jest dobrze zaplanowana. Przede wszystkim zaciągając zobowiązanie konsolidujące nie powinno się pogłębiać zadłużenia. Całość środków powinna być przeznaczona na spłatę wcześniejszych zobowiązań. Obniżenie miesięcznych rat poprzez wydłużenie okresu spłaty ułatwia jednak zarządzanie długami oraz może obniżyć miesięczną ratę, poprawiając płynność.
3. Mit: Zadłużenie to zawsze wynik złego zarządzania finansami
Fakt: Zadłużenie może wynikać z wielu różnych przyczyn, w tym niespodziewanych wydatków medycznych, utraty pracy czy sytuacji życiowych, na które nie mieliśmy wpływu. Najlepszym przykładem jest nieprzewidziany wzrost kursu CHF albo epidemia covid -19. Ważne jest, aby nie obwiniać siebie, ale skupić się na rozwiązaniu problemu.
Polski system prawny zawiera rozwiązania mające na celu udzielenie pomocy osobom z nadmiernym zadłużeniem aby mogły one funkcjonować w legalnym obrocie gospodarczym, prowadzić działalność lub pracować i płacić podatki. Utrzymywanie ludzi i firm w wieloletniej niewypłacalności poszerza szarą strefę i tłumi ludzką pomysłowość i kreatywność. Wszyscy na tym tracą.
Dlatego zachęcamy do kontaktu z doradcami restrukturyzacyjnymi, którzy poszukają odpowiednich rozwiązań dla indywidualnej sytuacji.
4. Mit: Doradcy finansowi są zbędnym wydatkiem a całkowite wyjście z długów jest niemożliwe
Fakt: Profesjonalna pomoc doradcy finansowego może okazać się nieoceniona w procesie wychodzenia z długów. Doradca pomoże stworzyć plan spłaty, negocjować z wierzycielami i dostarczyć narzędzi do lepszego zarządzania finansami.
Czas potrzebny na spłatę długów zależy od indywidualnej sytuacji finansowej. Przy odpowiednim podejściu i konsekwencji, możliwe jest znaczne skrócenie tego okresu i osiągnięcie stabilności finansowej szybciej, niż się wydaje, aczkolwiek jest to najczęściej czas liczony w latach.
Doradca finansowy jest znakomitym wsparciem, gdy zadłużona osoba lub firma posiada jeszcze na tyle dobrą kondycję finansową, że instytucja finansująca zdecyduje się na udzielenie finansowania.
BARDZO WAŻNYM wskaźnikiem, że zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych lub nawet konsolidacja dotychczasowych zobowiązań może być błędem, jest sytuacja gdy żaden bank nie chce udzielić finansowania, a jedyne podmioty, które składają oferty to firmy pożyczkowe akceptujące wysokie ryzyko braku spłaty, ale w zamian za to pobierające najwyższe dopuszczalne prawem odsetki do udzielonej pożyczki lub kredytu.
Jest to najlepszy moment by udać się do doradcy restrukturyzacyjnego i zwrócić o pomoc. Sugerujemy wówczas zrezygnować z zaciągania nowych zobowiązań, a poszukać narzędzi do restrukturyzacji już zaciągniętych.
Mamy nadzieję, że te wyjaśnienia pomogą rozwiać niektóre z powszechnych nieporozumień dotyczących wychodzenia z długów i dadzą Ci większą pewność w zarządzaniu swoimi finansami.