Karta do głosowania – jak ją wypełnić?
Pytanie zadane w tytule może wydawać się błędnie zadane.
– Jako to? Przecież kartę do głosowania wypełnia nadzorca układu, zaś wierzyciel tylko oznacza, czy oddaje głos za czy przeciw układowi.
Okazuje się jednak, że jest kilka elementów, które zależą od nas samych, jako od uczestników biorących udział w głosowaniu, które mogą przyczynić się do ważności karty do głosowania.
Tematyka karty do głosowania i samego postępowania i głosowania zawiera wiele różnych elementów, chcę odpowiedzieć pokrótce na problemy związane z każdym z nich, w tym jednak wpisie skoncentruję się na prawidłowym wypełnieniu metryki uczestnika postępowania, ponieważ prawidłowe wypełnienie karty do głosowania zaczyna się od należytego sporządzenia przez wierzyciela swojej wizytówki w postępowanie, a więc wypełnienia metryki.
Co to jest metryka?
Każdy z nas zakłada konto w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, aby móc w nim podejmować działania w postępowaniu upadłościowym lub restrukturyzacyjnym. To postępowanie toczy się wyłącznie w KRZ, w zasadzie nie ma, poza kilkoma enumeratywnie wymienionymi aktywnościami, działań, które dzieją się na sali sądowej, lub w których następuje doręczenie dokumentów w formie papierowej za pośrednictwem operatora pocztowego.
Każdy z nas ma swój profil w tym rejestrze, gdzie podaliśmy imię i nazwisko, numer PESEL, numer NIP itd..
Reprezentowane przez nas instytucje, czy to spółki, czy fundacje, albo inne instytucje utworzone z mocy ustawy też muszą mieć swój profil i o tym jest dzisiejszy wpis.
Osoba fizyczna, która ma prawo reprezentować jednostkę organizacyjną, np. spółkę, musi założyć konto takiej jednostce i wypełnić jej profil, a więc, stosując terminologię wypełnić metrykę, jeśli chce by ta spółka działała w KRZ
W tym momencie dochodzę do sedna mojego artykułu.
System informatyczny wykona zadanie zlecone mu przez nadzorcę prawidłowo, jeśli wszystkie parametry uczestników postępowania będą wypełnione prawidłowo.
Jeżeli uczestnik postępowania, a więc wierzyciel (lub w postępowaniach innych niż postępowanie o zatwierdzenie układu wierzyciel warunkowy) niedbale wypełnią swoje dane przy zakładaniu konta w KRZ, istnieje ryzyko, że nie będą mogli zagłosować.
Co prawda nadzorca układu jest gospodarzem akt w postępowaniu o zatwierdzenie układu, może więc wyedytować i poprawić tak zwaną metrykę wierzyciela (czyli dane identyfikując uczestnika), jednak zawsze generuje to ryzyko, że coś się nie zaczyta, nie przepisze czy pojawi się jakiś inny błąd.
Apeluję w tym miejscu do każdego z uczestników postępowania, czy to w restrukturyzacji, czy upadłości, proszę skrupulatnie wypełnić metrykę Waszego profilu.
Podmioty, które są wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego mają o tyle łatwiej, że po prostu podają swój numer w KRS, a następnie numer NIP. W tej części dane są już wypełnione.
Natomiast prawdziwy problem mają instytucje, które nie są wpisane do KRS, jak np. urzędy skarbowe, oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gminy czy inne instytucje.
W takiej sytuacji należy zaznaczyć pole wyboru „brak numeru KRS” przy formularzu do wpisu numeru KRS.
To działanie aktywuje formularz wyboru innych danych umożliwiających identyfikację gdzie należy wybrać pole „inny identyfikator”.
Wówczas aktywuje się formularz wyboru – „Państwo nadania” – wybieramy Polskę,
Typ lokalnego identyfikatora – wpisujemy cokolwiek, sugeruję wpisanie PL i poniżej numer identyfikacji – w tym polu proponuję wpisywać numer REGON, a poniżej w rubryce „Opis innych danych..” wpisać wyraz REGON.
W ten sposób mamy podana pełną i prawidłową informację o firmie, którą reprezentujemy, która na dodatek nie zakłóca mechanizmów systemu informatycznego.
Domyślam się, że skoro po stronie interfejsu u użytkownika, system nie zgłasza błędu, to nie ma presji by wypełniać dane skrupulatnie.
Jednak mi osobiście zdarzyło się w postępowaniu upadłościowym, że będąc syndykiem, który również jest gospodarzem akt postępowania upadłościowego, nie mogłem sporządzić listy wierzytelności z uwagi na niepełne dane w metryce wierzycieli, którzy zgłosili się do postępowania.
Z kolei w postępowaniu o zatwierdzenie układu nie mogłem wysłać kart do glosowania do wierzycieli, ponieważ nie zgłosili się do podstępowania w jego trakcie, a później, na etapie głosowania nad propozycjami układowymi, gdy już się zgłosili system zablokował mi możliwość edycji listy wierzycieli i spisu wierzytelności, gdy chciałem dodać tych wierzycieli.
W obu wypadkach, gdyby metryki uczestników od samego początku były wypełnione prawidłowo, te kłopoty nie spotkałyby nas, opóźniając bieg postępowania.
CDN.
W kolejnych wpisach odniosę się do kwestii różnicy pomiędzy reprezentantem i pełnomocnikiem, w szczególności w kontekście kart do głosowania, a także do samego trybu oddawania głosu w głosowaniu nad układem przy wykorzystaniu modułu do głosowania.
Proszę bowiem pamiętać, że czas, gdy głosowanie polegało na wskanowaniu wysłanej przez nadzorcę układu do wierzycieli, papierowej karty i wysłaniu jej do akt postępowania za pomocą formularza “Pismo inne” już minął.
Obecnie głosowanie odbywa się za pomocą automatycznie generowanych przez KRZ kart do głosowania, które wierzyciele otrzymują nas swoje skrzynki przesyłek w KRZ.