W październiku 2022 zacząłem studia podyplomowe w zakresie postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza w Poznaniu, na Wydziale Prawa i Administracji.
Motywem, który skłonił mnie do tego kroku była biznesowa ciekawość. W 2015 roku Prawodawca przyjął nowe Prawo Restrukturyzacyjne, które było mi w zasadzie nieznane, w czasie studiów na WPiA uczyłem się jeszcze o prawie upadłościowym wprowadzonym rozporządzeniem Prezydenta RP w 1934, uznałem, że warto poznać nowe regulacje, które będą przydatne w mojej obecnej pracy.
W trakcie studium podyplomowego jednym z kluczowych wykładowców był pan dr Patryk Filipiak, który swoim sposobem prowadzenia zajęć oraz widoczną już na pierwszy rzut oka pasją do tego czym się zajmuje zaraził wielu ze swoich studentów, w tym również mnie.
Od tego czasu coraz bardziej zagłębiam się w zagadnienia związane z prawem insolwencyjnym, jakkolwiek perspektywa, z której je obserwuję, jest na razie spojrzeniem potencjalnego uczestnika w charakterze wierzyciela, mniej natomiast organu „prowadzącego” postępowanie jakim jest doradca restrukturyzacyjny.
Z uwagi na ograniczoną ilość znaków narzucanych przez platformy społecznościowe, uznałem że blog, będzie najlepszym rozwiązaniem w kwestiach, które wymagają szerszego ujęcia i przedstawienia. Miejsce to, pozwoli mi również na wymianę doświadczeń, wówczas gdy będę miał i ja wątpliwości.
Bardzo cenię sobie merytoryczną dyskusję na argumenty, pozwala ona w ich ogniu wyciągać najtrafniejsze wnioski i wykuwać najlepsze rozwiązania.
Za patrona swojego bloga wybrałem Marka Tuliusza Cycerona, człowieka, którego określa się jako ostatniego obrońcę Republiki przed autorytaryzmem, w tym aspekcie jego ideały są bardzo bliskie mojemu sercu, ale choć kwestionuje się czasem jego rolę jako wybitnego prawnika, na pewno był niedoścignionym mistrzem dyskusji co udowodnił całą swoją twórczością, a dyskusja jest fundamentem wolności oraz rozwoju i postępu.